top of page
Search

Konfeksiyon Üretiminde Maliyet Hesabı


Doğru üretim maliyetini hesaplamak başarılı bir iş için en önemli unsurların başında gelir. Ürün maliyet tablosu hazırlıyor olabilirsiniz ve bunun için her ürün başına üretim maliyetini bulmanız gerekecektir. Fakat bunu nasıl yapacağınızı bilemiyor, sonuca güvenemiyor musunuz? Sorun yok, şimdi bir konfeksiyon ürünü için Üretim Maliyetini hesaplamanın en temel yöntemini öğreneceksiniz.

Üretim maliyeti, işletmenin üretimi gerçekleştirmek için ortaya çıkan maliyet şeklinde tanımlanabilir. İşletme giderleri direkt işçilik maliyeti ve üretim genel giderlerinden oluşur. Burada üretim genel giderleri dolaylı işçilik, personel maaşları, enerji ve yakıt maliyeti, tamir ve bakım maliyeti, fabrika kirası, yönetim giderleri gibi kalemlerden oluşmaktadır. Bu maliyet aynı zamanda işletme gideri olarak da bilinir. Üretim maliyeti her birim ürün için belirlenmektedir.

Belirli bir model veya sipariş için üretim maliyetini hesaplamanın iki yolu vardır:

1. Ürünün standart zamanı bazında

2. Günlük üretim ortalaması bazında

Ürünün Standart Zamanı Bazında Üretim Maliyet Hesabı

Daha sağlıklı maliyet tahmini için bu yöntem tercih edilmelidir. Birçok küçük ölçekli üretici ürün bazında standart zaman hesaplamak için yeterli kaynağa ve aşağıdaki parametreler için gerekli veriye sahip değildir. Aşağıdaki parametreler bu yöntemle maliyet hesabı için temel oluşturmaktadır.

1. Ürün Standart Zamanı (SAM): Zaman etüdü çalışmasıyla ölçülen ürün standart zamanı.

2. Hedef Verimlilik %: Belirli bir ürün veya sipariş miktarı için beklenen verimlilik yüzdesi.

3. Her Makine her Gün için İşletme Gideri: İşletme giderleri malzeme maliyeti dışında işletmenin çalışması sırasında oluşan bütün maliyettir. Aylık işletme giderleri hesaplanır, ardından günlük ve makine bazında maliyet hesaplanır.

Formül:

Üretim Maliyeti = (Her gün her Makine için İşletme Gideri * SAM)/(Hedef Verimlilik % * Çalışma saati * 60)

Aşağıda SAM yöntemi kullanılarak hesaplanmış üretim maliyet tablosu görülmektedir.

Üretim Maliyet Tablosu

1 Standart Zaman 24.5 dakika 2 Hedef Verimlilik % %70 3 Her Ürün için fiili süre 35 dakika 4 Her Makine her Gün için İşletme Gideri 100 TRY 5 Günlük Çalışma Süresi 8 saat Her Bir Ürün için Üretim Maliyeti 7.29 TRY

Comments


bottom of page